Jump to Navigation


Nauka języka

Jest wiele sposobów na zapamiętywanie języka obcego. Między innymi:

1. Sposób myślenia w danym języku

   Kiedy ktoś wyjedzie do państwa w którym jest używany język obcy, którego dana osoba się uczy to w sposób naturalny przestawia się na sposób myślenia w danym języku. Przykładowo osoba idzie do sklepu i chce coś kupić to zastanawia się jak to powiedzieć, albo potrzebuje dojść do jakiegoś miejsca to formułuje pytanie o drogę itp. Będąc w ojczystym kraju też można stosować tą metodę wychodząc np. do sklepu możemy pomyśleć jak to będzie w danym języku, którego się uczymy i w ten sposób bardzo szybko można się przestawić na sposób myślenia danego języka, na to jakie są najważniejsze sformułowania, podstawowe słówka, które są wykorzystywane w komunikacji z ludźmi czyli praktyczny komunikatywny język.

2. Bierne osłuchanie się z językiem

  Można na odtwarzaczu mp3 wgrać sobie audiobook ze słówkami, zdaniami czy jakąś audycją w danym języku i słuchać np. stojąc w kolejce, jadąc autobusem itp. Dzięki tej metodzie bez większego udziału z naszej strony obcy język staje się dla nas coraz mniej obcy.

3. Programy komputerowe

  Jest wiele programów komputerowych oraz kursów on-line wspomagających naukę języków obcych. Wiadomo program nie zastąpi kontaktu z żywą osobą, ale można wykonywać wiele ćwiczeń np. na rozumienie ze słuchu, czy ćwiczyć wymowę w systemie rozpoznawania mowy i program będzie nas korygował albo sugerował nasze słabsze strony np. z gramatyki, który dział wymaga dopracowania. W tych czasach, kiedy komputer jest narzędziem łatwo dostępnym może on stanowić bardzo dużą pomoc przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania.

4. Techniki pamięciowe

  Są różne techniki pamięciowe wspomagające zapamiętywanie słówek w obcym języku. Poniżej kilka technik:

Zapamiętywanie przy wykorzystaniu pamięci dotyczącej ruchu ciała

Zapmiętywanie słówek przy użyciu powiązań

Zapmiętywanie rodzajników przy użyciu zakładek pamięciowychby Dr. Radut.