Jump to Navigation


Taniec

Bogu podoba się taniec w szczególności jeśli jest wykonywany przed Nim albo na Jego chwałę.

„Tak Dawid, jak i cały dom Izraela tańczyli przed Panem z całej siły przy dźwiękach pieśni i gry na cytrach, harfach, bębnach, grzechotkach i cymbałach.” (2 Sm 6,5)

Dawid wtedy tańczył z całym zapałem w obecności Pana, a ubrany był w lniany efod. Dawid wraz z całym domem izraelskim prowadził Arkę Pańską, wśród radosnych okrzyków i grania na rogach. Kiedy Arka Pańska przybyła do Miasta Dawidowego, Mikal, córka Saula, wyglądała przez okno i ujrzała króla Dawida, jak podskakiwał i tańczył przed Panem:” (2 Sm 6,14-16a)

Koncert Jednego Serca Jednego Ducha. Rzeszów 2009 r

Psalmy zachęcają do chwalenia Boga tańcem

Niech chwalą Jego imię wśród tańców, niech grają Mu na bębnie i cytrze.” (Ps 149,3)

Chwalcie Go bębnem i tańcem, chwalcie Go na strunach i flecie!” (Ps 150,4)

Przy tej samej piosence

tak tańczą wierni...

Siewcy Lednicy "Tańcem chwalmy Go"

tak tańczą duchowni..

Siewcy Lednicy "Tańcem chwalmy Go"

Bóg zamienia smutek w radość, może to być radość w tańcu

„Wtedy ogarnie dziewicę radość wśród tańca, i młodzieńcy cieszyć się będą ze starcami. Zamienię bowiem ich smutek w radość, pocieszę ich i rozweselę po ich troskach.” (Jr 31,13)

Paul Wilbur Baruh Adonai

Poza tańcem dla Boga, taniec jest wyrazem radości z odniesionego zwycięstwa:

Jak Dawid pokonał Goliata

„Gdy przybyli oni i wracał Dawid po zabiciu Filistyna, kobiety ze wszystkich miast wyszły ze śpiewem i tańcami naprzeciw króla Saula, przy wtórze bębnów, okrzyków i cymbałów. I zaśpiewały kobiety wśród grania i tańców: Pobił Saul tysiące, a Dawid dziesiątki tysięcy.” (Sm 18,6-7)

Kiedy Judyta pokonała mocarza

„Zgromadziły się też wszystkie kobiety izraelskie, aby ją zobaczyć, i błogosławiły ją, i tańczyły wokół niej, a ona wzięła w ręce gałązki i podała kobietom, które jej towarzyszyły. Potem uczyniły sobie wieńce oliwne, ona i jej towarzyszki. I tańcząc szła przed całym ludem, prowadząc ze sobą wszystkie kobiety. Przyłączyli się też do nich wszyscy mężowie izraelscy i uzbrojeni, z wieńcami na głowach, i śpiewali głośno hymny. Judyta rozpoczęła przed całym Izraelem tę pieśń pochwalną, a lud cały wtórował jej w tym wychwalaniu. I mówiła Judyta: Uderzcie w bębny na cześć mojego Boga, zagrajcie Panu na cymbałach, zanućcie Mu psalm i pieśń uwielbienia, wysławiajcie i wzywajcie Jego imię!” (Jdt 15,1-14..16,1)

Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej "Chwalcie Pana Niebios"by Dr. Radut.