Jump to Navigation


Gry

Czy wolno grać w gry? Bóg dopuszczał aby ludzie się bawili i radowali. Na podstawie słownika języka polskiego jednym z wyjaśnień słowa gra jest: "zabawa towarzyska prowadzona według pewnych zasad", tak więc skoro zabawy były dozwolone a gra może być zabawą towarzyską to jeśli człowiek korzysta z danych mu dóbr z umiarem to przyjmujemy, że gry są dozwolone.

"We wszystkich bez wyjątku państwach i w każdym mieście, w miejscu, dokąd dotarło słowo króla i jego dekret dla Żydów, była radość i wesele, uczty i dzień zabawy." (Est 8,17a)

Aby właściwie wybrać grę jako pierwsze i nadrzędne kryterium powinno być pytanie czy Bogu spodoba się ta gra? Czego się nauczę dzięki niej? Czy jest do gra edukacyjna, logiczna albo symulacyjna, czy wniesie w moje życie coś dobrego? Jeśli odpowiedzi są twierdzące, poza tym gra nie zajmuje mi zbyt wielkiej części czasu przeznaczonego dla Boga, na obowiązki, dla rodziny, przyjaciół, to można zaryzykować stwierdzenie, że taka rozrywka spodoba się Bogu.

Pokrótce staramy się przedstawić poszczególne rodzaje gier aby dokonać właściwe wyboru. Poniższy opis odnosi się zarówno do gier planszowych, komputerowych jak i takich na papierze itp.:

Gry edukacyjne - są to gry w których można przyswoić pewną wiedzę, jest duży wybór gier edukacyjnych dla dzieci uczących liczenia, języka polskiego, są gry do nauki języków obcych oraz poszczególnych przedmiotów w szkole, przy pomocy gier edukacyjnych można się nauczyć praktycznych umiejętności np. szybkiego pisania na klawiaturze czy poprawić pamięć.

Gry logiczne - w grach logicznych możemy podnieść umiejętność logicznego myślenia, twórcze rozwiązywanie problemów czy podwyższyć inteligencje...

Gry strategiczne - typowe gry strategiczne wymagają od grającego umiejętności planowania, zarządzania zasobami, dostosowania strategii do poziomu przeciwnika.

Gry symulacyjne - tego typu gry mogą się okazać pomocne nawet dorosłym, symulacja pojazdu mechanicznego, helikoptera, prowadzenia akcji ratunkowej, symulacja zjawisk fizycznych itp.

W gry można grać samemu, ale są też gry od dwóch do więcej osób. W towarzystwie dzięki grom można miło spędzić czas na przykład wspólne rozwiązywanie kalamburów czy zabawa w mafię jest dużo lepsza niż wspólne oglądanie telewizji w której nie mamy wpływu na bieg wydarzeń.by Dr. Radut.